Fundacja rodzinna

Fundacja rodzinna – więcej niż tylko zarządzanie majątkiem rodzinnym

Fundacja rodzinna to niezwykle wszechstronny wehikuł prawny, który można wykorzystać do osiągnięcia różnorodnych celów, nie tylko tych związanych z zarządzaniem majątkiem rodzinnym. Choć często kojarzona jest z tą funkcją, jej możliwości są znacznie szersze.

Jakie problemy rozwiązuje fundacja rodzinna?

Dziedziczenie bezkonfliktowe

Dzięki fundacji możesz uniknąć podziału majątku rodzinnego po śmierci założyciela. Majątek zostaje przekazany fundacji, która zarządza zgodnie z wolą fundatora. Eliminuje to ryzyko sporów pomiędzy spadkobiercami, zwłaszcza jeśli mają oni odmienne oczekiwania co do przyszłości majątku.

Ochrona majątku przed wierzycielami

Majątek fundacji jest chroniony przed roszczeniami wierzycieli założyciela. Oznacza to, że nawet jeśli fundator zaciągnie ogromne długi, jego majątek w fundacji pozostanie taki sam.

Kontynuacja firmy rodzinnej

Nawet jeśli spadkobiercy nie są zainteresowani prowadzeniem firmy rodzinnej, fundacja może zapewnić kontynuację firmy rodzinnej. Dzięki temu możesz zachować wartość swojej firmy i zabezpieczyć źródło dochodu dla przyszłych pokoleń.

Atrakcyjność podatkowa

Fundacje rodzinne mogą zapewniać korzyści podatkowe. Majątek przeniesiony do fundacji zwolniony jest z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) w zakresie działalności dozwolonej. Podatek CIT 15% jest pobierany dopiero w momencie wypłaty do beneficjenta. Wypłata świadczeń do beneficjentów z najbliższej rodziny wiąże się ze zwolnieniem podatkowym PIT. Oznacza to jednokrotne opodatkowanie tylko na poziomie fundacji 15% CIT.

Stabilność finansowa rodziny

Fundacja zapewnia stałe źródło dochodu dla beneficjentów, niezależnie od sytuacji ekonomicznej.

Ochrona majątku przed nieprzewidzianymi zdarzeniami

Fundacja zabezpiecza majątek przed różnymi zagrożeniami, takimi jak rozwody, bankructwa czy nieodpowiedzialne zarządzanie.

Realizacja celów filantropijnych

Fundacja może być wykorzystywana do wspierania ważnych społecznie celów.

Planowanie sukcesji

Przekazanie firmy młodszym pokoleniom jest dużym wyzwaniem dla firm rodzinnych, często prowadzącym do konfliktów międzypokoleniowych. Ważne jest zaplanowanie sukcesji, ustalenie kierunków rozwoju, wspólnych wartości oraz zasad zarządzania majątkiem. Fundacja pozwala na długofalowe planowanie przyszłości majątku rodzinnego.

Dla tych, którzy chcą zabezpieczyć efekty lat swoje pracy, poświęconego czasu z bliskimi.

Ile to kosztuje?

Precyzyjne wskazanie kosztów bez znania kontekstu całej sytuacji i celów fundacji nie jest możliwe.
Na koszt utworzenia fundacji ma wpływ jej struktura, osoby umocowane wewnątrz fundacji, rozmiar wniesionych aktywów, cel samej fundacji i jej rola w planach klienta.

Dotychczasowe zrealizowane projekty dla naszych klientów mieściły się w przedziale

od 30 000 PLN do 60 000 PLN

Jak wygląda współpraca?

1. Bezpłatna konsultacja. 60 - 90 minut

Zaczynamy od spotkania, na którym zadamy Ci kilka pytań i omówimy Twoje potrzeby, cele w kontekście Twojej sytuacji rodzinnej i majątkowej. Spotkanie odbywają się stacjonarnie w naszym biurze w Krakowie, lub możemy przyjechać do Ciebie, w zależności od Twoich preferencji.

2. Podsumowanie spotkania w przeciągu 48h od zakończenia

W następnym kroku otrzymasz od nas podsumowanie naszej rozmowy, gdzie opiszemy, jak rozumiemy Twoją aktualną sytuację oraz punkt, do którego dążymy. Jest to konieczny krok, abyśmy mogły przygotować precyzyjne rozwiązania dla Ciebie i uniknąć błędów w tym obszarze.

3. Zaplanowanie konsultacji prawnych. +7 dni roboczych

Po otrzymaniu od Ciebie potwierdzenia, że dobrze się zrozumieliśmy, przygotujemy dla Ciebie plan konsultacji prawnych, gdzie dokładnie omówimy i przedstawimy Ci proces związany z utworzeniem fundacji.

4. Realizacja konsultacji prawnych

Zazwyczaj potrzebne są 2-3 robocze konsultacje prawne, aby przygotować gotowe rozwiązanie i wszystkie konieczne dokumenty. Częstotliwość konsultacji jest limitowana Twoim kalendarzem, jednakże w przeciągu 4-6 tygodni zawsze zamykaliśmy projekt gotowymi dokumentami do podpisu.

5. Finalizacja

Po akceptacji zaproponowanych rozwiązań i przeprowadzeniu wszelkich koniecznych dla Ciebie konsultacji przystępujemy do finalizacji i podpisywania dokumentów,

następnie rejestracja fundacji, oraz wsparcie prawne i podatkowe w toku przenoszenia majątku do fundacji.

Wypełnij Formularz i umów się na darmową konsultację

Scroll to Top