Pasywne i przewidywalne inwestycje

Private debt - Na czym polega?

Rozwiązanie polega na tym, że inwestorzy udzielają prywatnych pożyczek firmom, które nie korzystają z publicznych rynków kapitałowych, takich jak giełda.

Skutkuje to tym, że takie pożyczki nie są notowane publicznie, a umowy są zawierane bezpośrednio między inwestorami, a firmami. 

W Royal Office każdorazowo pożyczka jest zabezpieczona cennymi aktywami takimi jak nieruchomości, stosując odpowiednią formą prawną taką jak: hipoteka lub przewłaszczenie.

Inwestowanie w tego rodzaju pożyczki (nazywane „private debt”) może przynieść inwestorom korzyści, takie jak: wysokie zyski, z góry ustalone stałe stopy zwrotu, elastyczność oraz dostęp do limitowanych ofert.
Warto jednak pamiętać, że taka forma inwestycji wiąze się  z pewnym ryzykiem, które wymaga odpowiedniej analizy.

Podsumowując, private debt, to rozwiązanie, polegające na udzielaniu prywatnych pożyczek firmom, w zamian za atrakcyjne zyski, jednak wymaga zachowania ostrożności oraz solidnego zabezpieczenia.

Jakie problemy rozwiązuje?

Dywersyfikacja portfela

Inwestowanie w private debt pozwala na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, szczególnie dla inwestorów, którzy mają już znaczną ekspozycję na tradycyjne akcje i obligacje. Dzięki temu mogą zmniejszyć ryzyko portfela, wprowadzając aktywa, które mogą reagować inaczej na zmiany rynkowe.

Wyższe zwroty

Private debt często oferuje wyższe oprocentowanie niż obligacje korporacyjne, zwłaszcza w środowisku niskich stóp procentowych. Ponadto brak wehikułów inwestycyjnych w postaci funduszy bardzo upraszcza tę formę inwestowania, która sprowadza się do bezpośredniej relacji między inwestorem (pożyczkodawcą), a pożyczkobiorcą, którym w ramach naszej działalności, jest zawsze deweloper. Naszym nadrzędnym celem jest minimalizowanie ryzyka poprzez jakościowe zabezpieczenie w postaci nieruchomości oraz zastosowanie odpowiedniej ramy prawnej. Ponadto deweloperzy, którzy są w relacji private debt pożyczkobiorcami, to jakościowe podmioty z dobrą, wieloletnią historią prowadzonej działalności.

Mniejsze uzależnienie od rynków publicznych

Private debt jest mniej zależny od zmienności rynków publicznych, takich jak giełdy. W przeciwieństwie do akcji, które mogą być bardzo zmienne, private debt często opiera się na umowach o stałym oprocentowaniu i harmonogramie spłat, co może zapewniać większą stabilność przepływów pieniężnych.

Elastyczność

Prywatny dług może być bardziej elastyczny w sensie konkretnych warunków finansowania. Negocjacje między inwestorami, a firmami pozwalają na ukształtowanie indywidualnej umowy.

Dostęp do wyjątkowych okazji

Private debt umożliwia inwestorom dostęp do projektów i firm, które nie są dostępne na rynkach publicznych. To może otworzyć drzwi do unikalnych okazji inwestycyjnych.

Stabilny przepływ gotówki

Private debt często zapewnia stabilne i przewidywalne przepływy pieniężne w postaci regularnych spłat kapitału i odsetek. Jest to szczególnie cenne dla inwestorów, którzy poszukują rozwiązań rentierskich.

Mniejsza konkurencja

Rynki publiczne przyciągają więcej graczy. Prywatny dług to nisza z mniejszą liczbą podmiotów, co czasami może oznaczać lepsze warunki i wyższe zyski.

Poprawa oceny ryzyka

W private debt inwestorzy mają często możliwość przeprowadzenia bardziej szczegółowej analizy ryzyka poprzez bezpośredni kontakt z firmą pożyczkobiorca, dokładniejszy due diligence i lepsze zrozumienie biznesu.

Brak wyceny rynkowej

Private debt nie jest notowany na giełdzie, co oznacza, że nie podlega codziennym wahaniom cen. To pozwala inwestorom skupić się na długoterminowych fundamentach inwestycji, a nie na krótkoterminowej zmienności.

Dopasowanie do potrzeb kapitałowych

Zaletą private debt jest to, że można go dostosować do konkretnych potrzeb finansowych inwestora i spółki. Może to być po prostu krótkoterminowe finansowanie, które pozwala deweloperowi kupić nieruchomość, a inwestorowi uzyskać inwestycję krótkoterminową na bardzo korzystnych warunkach.

Podsumowując

Inwestycja w private debt zapewnia wyższe zyski, przewidywalność inwestycji. Trzeba jednak zrozumieć związane z tym ryzyko, dlatego tak ważne jest zastosowanie adekwatnych zabezpieczeń.

Kto najczęściej korzysta z tego rozwiązania?

Najczęściej naszymi klientami są przedsiębiorcy, przedstawiciele kadry zarządzającej wyższego szczebla, którzy szukają przestrzeni do zabezpieczenia swoich skumulowanych środków. Nasi klienci często to osoby, które powoli planują ograniczanie aktywności zawodowych i chcą mieć przewidywalne zwroty inwestycji i agresję inwestycyjną i biznesową zostawiają za sobą.

Naszymi klientami zostają bardzo często byli już właściciele firmy, którzy zrealizowali exit z firmy lub są w okresie przejściowym i organizują dla swojego majątku miejsce do przewidywalnej pracy.

Dlaczego warto rozważyć private debt?

Ile to kosztuje?

Nasza praca dla klienta w całości jest pokrywana przez pożyczkobiorcę, czyli firmę, z którą nasz klient decyduje się podjąć współpracę i ostatecznie podpisać umowę.

W przypadku tego oferowanego przez nas rozwiązania, jako nasz klient nic nam nie płacisz za opracowanie i przygotowanie całego procesu inwestycyjnego.

Jest to nasza inwestycja w zaufanie i budowanie wartościowych relacji z naszymi klientami, które w przyszłości mogą dam nać przestrzeń na rozwijanie naszych relacji i pracę nad nowymi projektami.

Jak wygląda współpraca?

1. Bezpłatna konsultacja. 60 - 90 minut

Zaczynamy od spotkania, na którym zadamy Ci kilka pytań i omówimy Twoje potrzeby, cele i dostępne zasoby finansowe oraz czasowe. Spotkanie odbywają się stacjonarnie w naszym biurze w Krakowie, lub możemy przyjechać do Ciebie oraz online, w zależności od Twoich preferencji.

2. Podsumowanie spotkania w przeciągu 48h od zakończenia

W następnym kroku otrzymasz od nas podsumowanie naszej rozmowy, gdzie opiszemy, jak rozumiemy Twoją aktualną sytuację oraz punkt, do którego dążymy. Jest to konieczny krok, abyśmy mogły przygotować precyzyjne rozwiązania dla Ciebie i uniknąć błędów w tym obszarze.

3. Przygotowanie oferty. + 14 dni roboczych

Po otrzymaniu od Ciebie potwierdzenia, że dobrze się zrozumieliśmy, rozpoczynam intensywną pracę nad przygotowaniem dla Ciebie ofert, które są zbudowane od podstaw dla Ciebie. Potrzebujemy na to ok. 14 dni roboczych, aby przedstawić Ci propozycję.

4. Finalizacja + 14 dni od otrzymania propozycji

Po akceptacji, zaproponowanych rozwiązań i przeprowadzeniu wszelkich koniecznych dla Ciebie konsultacji przystępujemy do finalizacji i podpisywania dokumentów. Naturalnie ilość ofert i czas ich dostępności jest limitowany. Z uwagi na ich atrakcyjność po otrzymaniu wszystkich informacji, wskazane jest podjęcie decyzji w przeciągu ok. 14 dni, aby oferta nie straciła na ważności, lub przestała być dostępna.

Wypełnij Formularz i umów się na darmową konsultację

Scroll to Top